راه های کاهش استرس طلاق در کودکان

راه های کاهش استرس طلاق در کودکان

راه های کاهش استرس طلاق در کودکان

یکی از وظایف والدین حتی در حین بحران جدایی کاهش استرس کودکان از طلاق می باشد. بیشترین صدمات وارده به کودکان طلاق در طی فرایند طلاق رخ می دهد. اگر در آستانۀ طلاق، قرار گرفته اید و یک جنگ درونی برای ماندن یا رفتن در درون شما در حال رخ دادن است؛ به احتما زیاد استرسی که کودکتان در حال تحمل آن است را نمی بینید. حتی اگر تصمیم شما بر ادامه زندگی باشد، باید بدانید کودکتان متوجه دعواها و مشاجرات شما می باشد. بنابراین باید برای کاهش استرس کودک تان در هر مرحله ای از طلاق اقداماتی انجام دهید. افراد زیادی به دلیل ناآگاهی و اضطراب سعی می کنند با فرار کردن و پنهان کاری کودکشان را از آسیب دور کنند. برای آن که بتوانید از فرزند خود در برابر استرس های طلاق محافظت کنید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

 

راه های کاهش استرس طلاق در کودکان

 

رفتار صحیح در طی فرایند طلاق برای والدین

شما لازم است بدانید که طلاق شما در هر صورت تغییرات زیادی را در زندگی فرزندتان ایجاد خواهد کرد. اما نوع تصمیم گیری و نوع برخورد شما با این قضیه و نوع در جریان قرار دادن و معنا کردن طلاق و اتفاق های بعدی که ممکن است در این جریان برای او رخ بدهد؛ تا میزان زیادی بر صدماتی که به فرزندتان وارد می شود تاثیر گذار است. بنابراین:

در خصوص جدایی به یک تصمیم برسید:

لازم است قبل از اینکه کودکتان را در جریان این اتفاق استرس زا قرار دهید؛ ابتدا با همسر خود به یک تصمیم مشترک بگیرید. شما تنها زمانی باید با کودک خود راجع به این موضوع صحبت کنید که احساس گناه خود را رها کرده باشید. در غیر این صورت احساس گناه شما به فرزندتان انتقال پیدا کرده و حس قربانی شدن در او استرس زیادی ایجاد می کند.

علت جدایی را برایش توضیح بدهید:

کودکان در دنیای خیالی خود دلایل زیادی را پیدا می کنند تا طلاق را به گردن خود بیاندازند و این اتفاق را به نوعی مجازات در قبال رفتارهای خود در نظر بگیرند. آنها فکر می کنند خودشان باعث این اتفاق هستند. شما لازم است دلیل جدایی خود را با همسرتان برای آنها توضیح بدهید و به آنها بگوئید که در این تصمیم نقشی نداشته اند. برای اطمینان از درستی بیان خود مقاله چگونگی صحبت با بچه های طلاق را مطالعه کنید.

جدایی را توضیح بدهید:

کودک ممکن است این اتفاق را جزئی از یک بازی در نظر بگیرد یا فکر کند این جدایی می تواند به صورت موقتی اتفاق بیافتد. کودک را مطمئن کنید که این جدایی به صورت کامل اتفاق می افتد و دیگر قرار نیست دوباره با هم زندگی کنید. به هیچ عنوان راجع به مدت جدایی و موقتی نبودن آن به کودک دروغ نگوئید. اگر نگران ناراحت شدن او هستید، توجه داشته باشید که ناراحتی جزء حقوق او است و در این شرایط ناراحتی طبیعی می باشد. برای اطلاع از سن مناسب کودک برای طلاق کلیک کنید.

راه های کاهش استرس طلاق در کودکان

رابطۀ خود را قطع نکنید:

برای کودک توضیح بدهید والدی که سرپرستی را به عهده نمی گیرد به این معنی نیست که فرزند خود را دوست ندارد. بلکه تا زمانی که او به سن بلوغ نرسد باید با یکی از والدین زندگی کند. شما می توانید با تماس های تلفنی منظم و دقیق علاقۀ خود را به فرزندتان نشان بدهید. پایبندی شما به این قرارها برای کودکتان خیلی مهم است.

دلایل طلاقتان را بصورت مناسب توضیح دهید:

به کودکتان به صورتی که برایش قابل فهم باشد دلایل طلاقتان را توضیح بدهید. لازم نیست جزئیات اضافه ای را که باعث آزار ذهنی خودتان می شود را به او بگوئید. از جملاتی مثل “من و بابا یه روز با عشق تصمیم گرفتیم با هم ازدواج کنیم اما الان خیلی از کنار هم بودن خوشحال نیستیم” استفاده نکنید.

از آینده به طور روشن بگویید:

  • به کودک توضیح بدید بعد از طلاق، فامیل های پدری و مادری رو از دست نداده و در مهمونی های هر دو خانواده می تواند شرکت کند.
  • برای کودک حقوقی تعریف کنید تا کمی اطمینان داشته باشد. مثلا ” اگر قرار شد گاهی خونۀ شما و گاهی خونۀ والد دیگر باشد، تصمیم گیری با اوست که وسایل و اسباب بازی هاش کجا باشند”.
  • در صورت امکان طوری برنامه بریزید که در این شرایط دوستانش را از دست ندهد؛ مثلا مهد کودک یا مدرسه بچه رو عوض نکنید.

راه های کاهش استرس طلاق در کودکان

مراقب صحبت های خود باشید:

  • با خراب کردن همسر سابق تان در نزد فرزندتان تنها به سلامت روان کودک خود صدمه می زنید؛ بنابراین سعی نکنید با تخریب والد دیگر رنجش ها و خشم خود را خالی کنید.
  • نقش ها را اشتباه نکنید. اگر به یک سنگ صبور نیاز دارید، مشاور بهترین فرد برای شنیدن حرف های شماست. به هیچ عنوان از کودکان خود در رابطه با طلاق به عنوان سنگ صبور استفاده نکنید. کودکی را از فرزندان خود نگیرید.
  • بچه های خود را همراه خود به دادگاه ها نبرید و برای مظلوم نمایی از آنها استفاده نکنید. اولا که تماشای بزهکاران و فضای دادگاه در این وضعیت روحی اصلا مناسب نیست و ضمنا در این وضعیت شما به او مظلوم نمایی به جای اقتدار را می آموزید.

از ابهامات بکاهید:

تصاویری که بتواند برای فرزندتان آینده و رفتارهای شما را روشن کند؛ خیلی مفید هستند. ابهام از آینده و تصمیم به چگونگی رفتار در شرایطی نامشخص از بزرگ ترین ترس های کودک شماست. برای آنها برنامه ای که در نظر گرفته اید را توضیح بدهید و به چیزهایی که تغییر نکرده اند اشاره کنید تا مشخص باشند.

مشاوره بگیرید:

خود محوری و عدم مشورت یکی از علل اصلی پشیمانی های افراد در فرایند طلاق است. از طرفی بسیاری از افراد با گرفتن مشاورۀ اشتباه از کسانی که فاقد صلاحیت اند تصمیمات غلط تری می گیرند. روانشناسان با توجه به تجربه و علمی که نسبت موضوعات مربوط به خانواده دارند می توانند به شما در اتخاذ تصمیمات و رسیدن به یک راه حل کمک شایانی بکنند. دریافت مشاوره خانواده به خصوص در زمان هایی که آینده شما و فرزندانتان مطرح است، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

راه های کاهش استرس طلاق در کودکان
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *